skip to Main Content
Full 2
Full 2
20(7)
20(7)
sn (658)
sn (658)
previous arrow
next arrow
KDO JSME?

Jsme oddíl zabývající se ochranou přírody, poznávající své okolí, věnující se turistice a pomáhajícího při údržbě Pelin, parku rámovaného věncem skal, tvořených opukou. Oddíl vznikl v roce 1990.

KAM VÝRÁŽÍME?

Na jaře a na podzim vyrážíme na výpravy, trvající obvykle tři dny. Každé léto pořádáme letní tábor, do jehož rozpočtu velkou měrou přispívá naše ZO ČSOP i dotace CDM a MŠMT. Tábory pořádáme pravidelně již od roku 1990, obvykle na pronajatých táborových základnách. Náplň našich táborů se přizpůsobuje prostředí, ve kterém se tábor nalézá. A tak jsme si vyzkoušeli cyklistický, vodácký i horolezecký výcvik. Táborovou atmosféru dotvářejí hlavně etapové hry, které umožňují všem vžít se do role různých, ať již skutečných či bájných, současných i historických hrdinů. Náš oddíl nepatří k těm, které by na začátku každého roku začínaly znovu. Činnost prorůstá mezi lety a na táboře prostě jen pokračuje. Proto se nám daří, že mezi dětmi jsou jak zkušení matadoři, tak i naprostí nováčci, kteří se mají od koho učit.

PROČ SPONGILIT?

Řecky SPON-gilit je hornina č. křídy, složená hlavně z jehlic hub, a to jako silicit, slínovec opuka nebo vápenec. Toto slovo inspirovalo před lety zakladatele oddílu při hledání jména pro oddíl. Spojení s Pelinami vyjadřuje též znak oddílu, volně zobrazující „Velbloudí hlavu“, nejvýraznější věž pelinských skal.

CO JSME UŽ ZAŽILI?

Obvykle se scházíme v pátek a trávíme společně tři hodiny. Kromě hraní her se učíme šifry, světové strany a práci s mapou nebo vážeme uzly. Každý rok pořádáme akci Ukliďme svět – Ukliďme Choceň, podílíme se na udržování PR Peliny a Hemže – Mytkov, udržujeme přes 60 ptačích budek, dvě studánky a před zimou instalujeme krmítka v choceňských parcích. Každý rok také vyrážíme sledovat ptactvo k třebovským rybníkům. Práce nám není cizí, ale vždy zbyde čas na nějakou hru na louce v Pelinách!

KDE SÍDLÍME?

Několik prvních let náš oddíl nevlastnil klubovnu. Za nepříznivého počasí jsme se mohli scházet pouze ve třídách základní školy (díky pochopení vedení ZŠ). V roce 1995 se nám podařilo získat klubovnu v soukromém objektu v Prokopské ulici. Proto většinu tehdejší činnosti jsme věnovali na zprovoznění silně poškozené stavby, ve které se klubovna nacházela. Za necelé dva roky jsme se však opět stěhovali. Naštěstí v té době se nám naskytla příležitost získat od končící pionýrské organizace chatu přímo v Pelinách, v blízkosti stadionu „Na Parapleti“. Zde jsme se usídlili a je naším domovem doposud. Opět jsme zde odpracovali mnoho hodin na zútulnění jejího interiéru i okolí.

CO JSME UŽ ZAŽILI?