Hry v Loutovci

V pátek 16.2. 2024 jsme se sešli pod klubovnou a pod záminkou sběru klestí jsme se vydali směrem k Loutovci. Z Loutovce se však mezitím stala imaginární vesnička a při našem příchodu z této vesničky vyběhla vystrašená obyvatelka (Káťa Š.) , která volala o pomoc a snažila se nám ve spěchu sdělit jisté informace. Bohužel jsme vyděšené obyvatelce nerozuměli, proto jsme se vydali do vesničky hledat informace, v podobě lístečků s jednotlivými písmeny zprávy.

Po sesbírání informací a vyluštění zprávy jsme se dozvěděli, že na místě, ležícím na pravém břehu řeky, kde děti si v zimě užívají sněhu, dým střelného prachu odspodu stoupá a ptačí skalní město začíná (sjezdovka v Chocni), havarovalo letadlo a je zde mnoho raněných. Týmy se proto vydaly na místo havárie, kde si procvičily zdravovědu (ošetření tepenného krvácení, tržné rány na čele, zlomené nohy a vykloubeného ramene) a transport raněných.

Cestou zpět ke klubovně jsme si zahráli bomba, nálet, povodeň a před ukončením schůzky honičku s šátky v Pelinách. 

Bazén v České Třebové

O pololetním volnu jsme se vlakem vypravili do České Třebové. Tady jsme si nejprve v parku Javorka trochu zacvičili a pozorovali kachny na jezírku. Pak jsme po červené a žluté značce procházeli část Kozlovského kopce. Cestou jsme soutěžili v hodu šiškou na cíl (kmen stromu). Nejlépe se dařilo Kubovi, Terce, Nele a Vojtovi. Pak jsme určovali sever bez busoly nebo kompasu. Tady byli nejpřesnější Ondra D. a Vojta, Zuzka, Juli a Hele. Taky jsme odhadovali čas a to se nejlépe povedlo opět Juli a Hele, Vojtovi s Ondrou a Zuzce. Na další cestě jsme hráli Kolíček-pikolíček. V bazénu jsme si pak užili plavání, skákání, tobogan, vířivku i páru. A kdo ještě byl s námi? Ondra Č., Niky, Táda, Zdenda Vítek a Lenka Svobodová

Pašeráci a hodnocení

Na konci ledna jsme si zahráli druhé kolo Pašeráků. Ti se sešli u Svobodových ve složení Alenka, Terka Šiklová, Fanda, Táda a Nela, Dominik, Ája, Bóďa, Norbu, Zuzka, Ondra D. a Ondra Č. Proti nim od klubovny vyrazili četníci – Vašek a Martin, Marky, Juli a Hele, Kiki, Štěpa, Niky, Vojta a Štěpánka. Četníkům se podařilo ukořistit pouze čtyři obálky, zbytek pronesli pašeráci, kteří vyhráli. V klubovně si pak oba týmy z obálek vysypaly názvy pohoří a hlavních vrcholů. Lépe se dvojice podařilo složit četníkům. Potom jsme si zhodnotili uplynulé pololetí. 

Pořadí družin: 1. Chobotničky, 2. Piraně, 3. Olihně, 4. Mořský balvani, 5. Krakeni

V jednotlivcích se nejlépe dařilo Alence, Juli a Hele, Fandovi a Martinovi, Štěpovi a Ondrovi s Honzou, Vaškovi, Aničce, Ladě, Kubovi, Kristy a Niky, Zuzce. 

Po rozdělení cen jsme si zahráli dvě kola Živého pexesa. Hádali Norbu a Bóďa a po nich Fanda a Dominik.

Na této schůzce jsme se také dozvěděli, že činnost u nás ukončila Kája.

Promítání

Na tuto schůzku jsme se tradičně sešli u staré školy. Mladší si šli pohrát do tělocvičny s Leničkou a Maruškou Z. Starší nachystaly k prohlédnutí kroniky a připravili třídu k promítání obrázků za uplynulý rok 2023. Letos nás pozlobila technika – nejprve vypověděla službu flashka, takže Lenka S., běžela domů pro jinou, pak se fotky nechtěly promítat, ačkoliv se společnými silami snažili situaci vyřešit Vašek, Marky i Káťa. Kátě se pak skutečně povedlo objevit, jak promítat, takže jsme mohli se zpožděním začít. Všechno se nakonec vydařilo a snad byli všichni příchozí spokojení.

Noční hra

Letošní noční hru připravili Káťa Šimůnková a Jáchym Slovák. Trasa vedla jako obvykle po odrazových sklíčkách lesem, přidaná písmenka tvořila slovo, navíc bylo cestou nutné poznat jeden druh stromu. Startovali jsme opět z vypůjčené klubovny na kynologickém cvičišti. V mezičase jsme si povídali a moc hezky zpívali s kytarou. S organizací cíle pomáhala Lenička Chaloupková s Petrou Čejkovou. Maruška Zachařová a Matěj Jiruf si trasu prošli též, Matěj v rekordním čase. Ze starších se nejlépe dařilo Juli, Zuzce a Alence. V mladších byli nejrychlejší Fanda, Helenka a dvojice Štěpa a Norbu.

Přísloví a pranostiky

Na první schůzce v novém roce jsme řešili nejprve ve trojicích pranostiky  – našli jsme si lístečky skryté v Pelinách a pak jsme přesná znění dávali dohromady. Taky jsme si venku zahráli Červení a bílí a Jan-ke-po. V klubovně jsme pak hádali přísloví, které každá družina předváděla pantomimicky. Nakonec jsme si zahráli dvě kola Žouželení. V pranostikách se nejlépe dařilo těmto trojicím: Lada, Niky, Kiki – Anička, Alenka, Nela – Honza, Kuba, Martin.

Vánoční výšlap

Na poslední schůzku v kalendářním roce 2023 jsme se sešli u lávky Na Lhotách. Bylo moc pěkně, i když voda v řece byla stále vysoko. Vydali jsme se kolem Prokopa na Velkou verandu. Tady jsme využili kmeny poražených stromů. Pak jsme pokračovali ke Srubské studánce a cestou se snažili nenápadně zbavit svého lístečku se jménem. Od studánky jsme pokračovali po Formance skoro k Partyzánu a cestou hráli Ano-ne-jo. Před Partyzánem jsme odbočili dolů a podívali se k Čertově studánce. Při návratu nahoru na Formanku jsme hledali barevné lístečky, které nám tam nastražili Lenka, Jáchym, Káťa a Maruška. Pak jsme pokračovali kolem altánku a bývalého Darebnického písáku k lesnímu Držmíškovu rybníku. Odtud jsme došli k Trojhránku, kde jsme si připili a popřáli do nového roku. Na zpáteční cestě jsme hráli Deset a hodně jsme se u toho pobavili.

Vánoční

V pátek před Vánoci jsme si i my udělali vánoční schůzku. Nejprve jsme v klubovně vyložili cukroví, ozdobili větev místo stromečku a pak jsme se vydali dolů do Pelin. Nebylo moc vlídno, padal mokrý sníh s deštěm a foukal vítr, přesto jsme si zahráli několik her a vyvětrali se. Po návratu do klubovny jsme louskali ořechy, rozkrajovali jablíčka, věštili si z kostek a odlévali tvary z vosku. Taky jsme si vyslechli vánoční pohádku a z ořechových skořápek udělali svíčkové lodičky. Přitom jsme pili čaj (i pečený) a jedli cukroví. Při rozdávání dárků jsme si zazpívali několik koled a pak už písničky z našeho zpěvníku, které na kytaru doprovodil Pep. S přáním krásných Vánoc jsme se rozešli.

Hry v klubovně a venku

Tuto schůzku jsme se sešli v klubovně, rozdělili se na družiny a zahráli si nejprve Foukanou (foukaný „fotbálek“ s ping-pongovým míčkem). Vyvinul se z toho velký turnaj, ve kterém zvítězili Chobotničky a Piraně, na druhém místě byli Olihně a třetí shodně Mořský balvani a Krakeni. Největší fuk měla asi Niky, která hravě od své branky udržela míček v opačném poli. Pak jsme se přesunuli na louku do Pelin a ve tmě si zahráli Bludičky a nakonec Lavory, kdy strážci byli Lenička Chaloupková, Maru Zachařová a Káťa Šimůnková. Nejvíce „životů“ co nádob (lavory) se povedlo umístit Fandovi a dále Martinu, Honzovi S., Julie i Helence a Dominikovi. 

Turnaj stolních her

Náš každoroční turnaj jsme letos odehráli v prostorách Městské knihovny. Nejprve jsme si ale byli v zámeckém parku zahrát Eskymáckou honičku, abychom využili napadaný sníh. Potom jsme si v knihovně rozdali hrací karty, seznámili se s pravidly a pustili se do stolních her. Po ukončení turnaje jsme si rozdali odměny a ještě si společně zahráli Tleskanou a Ptáčku, pípni! V Turnaji stolních her se nejlépe dařilo Martinu, Helence, Norbuovi, Honzovi, Ondrovi D., Niky, Terezce, Alence, Aničce, Kristy, Vojtovi a Ladě.